Mac OS X е чудесна операционна система. По-стабилна и разбрана от Windows. За това ви препоръчвам да си я купите. За своите пари получвате много по-качествен краен продукт във почти всички аспекти.
Ден втори. Продължавам с идеята да инсталирам MAC OS X на PC.
Успешно свалих .iso файлове и записах два диска:
1. Kalyway 10.5.1
Преди това си бях отделил около 40GB от хард диска на Тошибата и го бях преформатирал като FAT32, logical partition.
Последва настройка на BIOS на Тошибата, за да стартира от CD/DVD. С DVD-то на Kalyway стартирах компютъра и се зачетох в упътването (ако разбирате английски прочетете него).
Първоначално, преди зареждането, в конзолата стартирах с “-v” опцията. Тя се заля от текстове. После превключи в друг режим за подготовка на самата инсталация, където имаше няколко грешки. Това леко ме притесни, но инсталацията продължи успешно.
Последва екранът за инсталация, на който избрах език по подразбиране English -> next.
Тук дойде преломен момент. Преди да се продължи инсталацията трябва да забележите, че отгоре на екрана се е появила лента с инструменти. От нея трябва да изберете “Utilities -> Disk utility”. Трябва да ви се покажат частите на хард диска, при мен са две. Ще познаете тази, на която искате да направите инсталиция по форматът й – FAT32.
Изберете този partition. Дайте му просто име от типа на Mac – без специални символи и т.н.. Файлова система трябва да бъде “Mac OS Extended (Journaled)”. Натиска се “Erase” бутона и за по-малко от минута при мен дискът беше готов и преформатиран. В менюто от ляво се показва с името, което сте му дали.
Затваряте “Disk Utility” и се появява екранът на инсталацията. Продължавата със “Agree” и след това избирате за инсталация дискът, който току що сте създали.
Екранът, който следва е най-важната част от цялата инсталация. В дясно, долу има бутон “Customize”. В него има списък с опции. Най-отдолу на всички е тази, която ви интересува. Тя е засветена. Разтворете дървовидната структура и вместо GUID изберетe MBR (само него, защото опциите са с чекбоксове). Запазете промените и продължете с инсталацията.
Процесът до тук отнема около 20-30 минути като внимавате какво правите или ако ви е за първи път. Хубаво е да внимавате, наистина.
Следва инсталацията, която зависи от хардуера. На моята Тошиба отне около 30 минути, за да се осъществи с 1,5 GB RAM.
Последва рестарт и системата се пуска по подразбиране в Mac OS X. Първоначално иска кратка конфигурация от ваша страна. После самата дистрибуция блясва. Разглеждането и настройките ще оставя за по-късно. Следва инсталиране на loader, чрез който мога да избирам, коя система да се стартира.
Така, че следвайки описанието стигаме до подготовка на boot loader-а. Идва ред на live cd-то с мениджъра на дисковите дялове. Поставяте го в компютъра и стартирате по същия начин както дискът на Kalyway.
На първи екран не пипаме избраната по подразбиране опция. После избираме за език [33] и натискаме “enter”. По принцип няма нужда да пишем нищо специално, за да стартираме графичната среда. За това отново натискаме “enter” и тя се появява.
Цъквате с десен бутон на windows дяла и избирате от менюто “Manage Flags”. Слагате тикче на опцията “boot” и затваряте. Затваряте прозорецът с програмата и кликвате на големия бутон “Exit”. След малко се появава меню, на което е избрано “Restart” и просто натискате “OK”. CD-то изскача навън и рестартирате машината.
Вече по подразбиране се пуска в windows среда. От Tools -> folder options се маха отметката на “Hide protected System Files”. Избира се и “Show Hidden Files and Folders”.
Отваряте файлът boot.ini с notepad. Намира се в основната директория на диска ви – обикновено “C:”. Там добавяте -> C:\chain0="Mac OS X86"
на последния ред. Имайте предвид, че файлът може да е read only. За да можете да го запишете махнете отметката с десен клин върху boot.ini -> properties. От DVD-то с Kalyway сложете също в “C:” директорията файлът “chain0”. Внимавайте да не направите shortcut, трябва да прекопирате файла физически.
Рестартирайте система без DVD-то да е в компютъра.
Би трябвало в началото вече да ви пита коя операционна система да зареди. След като изберете Mac OS X бързо натиснете отново, който и да е клавиш, за да ви се покажат опции за стартиране на конкретен дял. В моя случай избирам “mac” за да пусна системата.
Честита инсталация. При мене протече гладко. Сега трябва да направя настройки и да открия как да мигрирам едната система на другатата.
До тук ми беше забавно, защото страшно много ми напомни на тръпката, която изпитвах като инсталирах Slackware за първи път.
Сагата продължава.
* * *
Добавка: Оставих Мак в сервиза на Apple Center. Човекът беше учтив и обясни за какви срокове става дума. В най-лошия случай една седмица. Направи ми впечатление, че много добре огледа Мак преди да го приеме. Отдели 5 минути за оглед, а след това още толкова за кратко описание в протокола казващо, че почти всичко е захабено.
А аз се старая да го пазя…
Leave a Reply